Светът в една капка вода!



Уникална снимка. Напрваена с фотоапарат Никон /Nikon SB800/. Светът уловен в една капка вода. Наистина колко е голям света?! И колко миниатюрни светове има около нас, за които не се досещаме в еженевието си. Спомняте ли си филма "Мъже в черно"?! В него на врата на една котка, в миниатюрна огърлица, се криеше цял един свят. Ами ето и нашият свят в една малка капка, която малко хора забелязват. Но тя е нашата планета и нека я пазим. Водата - символ на живот, Земята - местообитание за всяка позната ни жива твар. Винаги в едно, а тук една чудесна комбинация.
Снимката е взета от тук.

Транспортиране на твърди материали

Транспортирането е механичен процес, при който се извършва пренасяне на суровини, материали, полуфабрикати и готова продукция.
Чрез бързото и своевременно транспортиране се създава добра организация, висока производителност и непрекъснатост на технологичния процес.
Според предназначението си транспортните машини се делят на външно- и вътрешнозаводски.
Външнозаводският транспорт служи за снабдяване на предприятието със суровини, гориво, спомагателни материали и др., както и за изнасяне на готова продукция и отпадъците пот производството. Към него се отнасят железопътният, автомобилният, водният и въздушният транспорт.
Вътрешнозаводският транспорт служи за транспорт на суровини и материали между цеховете, за вътрешноцехово транспортиране на обработвания продукт от една машина или апарат до друг.
Вътрешнозаводските транспортни средства според принципа си на действие биват:
  • с периосично действие - пренасянето се озъществява с прекъсвнае, тук спадат: електро- мотокари, ръчни релси и безрелсови колички, кранове, асансьори и др.;
  • с непрекъснато действие - нар. транспортьори, при които пренасянето става непрекъснато и поточно.
Според устройството транспортьорите се класифицират на:
  • транспортьори с гъвкав теглещ елемент - полезния товар се пренася чрез лента, въже или верига. Тук са лентови, верижни, пластинчати, греблови или висящи транспортьоти и елеватори;
  • транспортьори без гъвкав теглещ елемент - товара се пренася чрез цялата конструкция или с помощта на въздушна или водна среда. Такива са ролковите, плъзгащите, вибрационните, пневматичните, хидравличните и др. транспортьори.
Според направлението и пътя на пренасяне на материала транспортьорите са: хоризонтални, вертикални или наклонени.

Механични процеси и машини - обща характеристика

Механичните процеси се характеризират с механично въздействие върху продукта, при което настъпва промяна само в геометричните размери и форматъа на обработвяния продукт, но не и в химичния му състав. Механичните процеси са:
  • раздробяване;
  • смилане;
  • хомогенизиране;
  • пресяване;
  • сортиране;
  • калибриране;
  • пресуване;
  • смесване и др.
От вида на механичния процес, който ще се извършва на дадена машина, се определя и нейното наименование. Например машините, в които се измиват суровините, се наричат миячни машини; машините за пренасяне на суровини - транспортни; за смилане - мелници и др.
Транспортните средства трябва да бъдат конструирани така, че да осигуряват плавно пренасяне на транспортирания продукт, без разпиляване и при максимална производителност.
Миячните машини работят при повишена влажност, което налага да имат противовлажно изпълнение и да са корозионно устойчиви.
Машите за дробене и смилане повишават праховото съдържание на въздуха, което изисква добро предпазване на лагерите и триещите се повърхности на машината от абразивно износване. Конструкцията на машините трябва да позволява бърза и лесна смяна на износващите се части, особено на елементите за дробене, а раздробеният до необходимата степен материал е необходимо да се отсранява бързо, за да се избегне излишнот раздробяване със загуба на енергия.
При сортиране и калибриране конструкцията на машината трябва да създава възможност обработваният продукт да се наблюдава от всички страни, да се разделя по най-характерния за него параметър и се оптимизира процесът, за да се подобри качеството.
Много от машините работят с висока честота на въртене, което налага да бъдат добре балансирани и виброустойчиви.
Резачните машини трябва да осигуряват хубав и гладък отрез, резанките да имат правилан форма, без излишно наситняване, а режещите устройства (ножовете) да бъдат много добре изостерени и конструкцията им да позволява лесна и бърза подмяна.
Машините и съоръженията за провеждането на даден производствен процес са различни и при техния избор трябва да се имат предвид следните условия:
а) видът на използуваната машина ( транспортна, миячна и др.) да се определя в зависимост от предназначението и общите изисквания;
б) изборът на конструкцията на избрания вече вид машина с нейните характерни особености зависи от конкретните изисквания и специфични особености на провежданата операция;
в) вземат се предвид и технико-икономическите показатели.
Поради специфичността на процесите машините за механична обработка е необходимо да се предпазват от корозия. За целта се използват няколко начина:
  • върху частите се нанася повърхностен слой от синтетичен произход - боя, емайл, миниум, смоли и др.;
  • нанася се повърхностен слой от метален произход посредством химична или електрохимична обработка - калайдисване, хромиране и др.;
  • създава се повърхностен окисен слой - пасивиране, като оксидация, фосфатация и др.
Винаги при избора трябва да се предпочитат машини с непрекъснато действие. Те осигуряват поточност и висока производителност, лесно се автоматизират.